SOSYAL MEDYA FENOMENLERİ (INFLUENCER’LAR) VE SOSYAL MEDYA KULLANICILARI DİKKAT!

SOSYAL MEDYA FENOMENLERİ (INFLUENCER’LAR) VE SOSYAL MEDYA KULLANICILARI DİKKAT!

Sosyal medya hayatımızın önemli bir parçası haline gelmişken artık bir cafeye/restorana gitmeden önce veya alışveriş yapmadan önce o ticari işletmelerin ve markaların olumlu ve olumsuz yorumlarına göz atıp ona göre gidip gitmemeye karar verıyoruz. Hatta fiyat kıyaslamasını bile kolayca yapabiliyoruz. Özellikle olumsuz yorumlardan birkaç tane bile olsa çok çabuk etkilenebiliyoruz. Sosyal medyanın ucu bucağı olmadığı için herkes rahatça yorumlarını yapıyor. Hatta hızını alamayanlar sahte hesaplardan ağır eleştirilerde bulunabiliyor.

Peki yapılan yorumların ve eleştirilerin sınırı yok mudur? Herkes her konuda yorum yapabilme hakkına sahip midir?

Mesela çok bilinen bir x marka mağazasından bir ürün aldınız ve ürünün  kalitesi hakkında birçok kişinin görebileceği şekilde olumsuz ve eleştirel bir yorum yaptınız. Bu durumda x markası size karşı ürünün sizin yorumunuzdan sonra satışları düştü diyerek dava açabilir mi? Burada önemli olan yapılan yorumun doğru ve dürüstlük kuralına uygun olmasıdır. Eğer siz bu ürünün gerçekten kalitesiz olduğunu ispatlayabiliyorsanız (örneğin, kumaşının çok kalitesiz olduğunu, yırtık, sökülmüş veya delinmiş olduğunu, internetten alındıysa ürünün fotoğraflarda görünen halinden farklı olduğunu, ürünün fotoğraflarının yanıltıcı olduğunu vs) bu noktada başka tüketicileri de aydınlatmak adına söz konusu yorumu yapabilirsiniz. Ancak yaptığınız yorum gerçeği yansıtmıyorsa, ürünün kalitesinde bir sorun yoksa bu takdirde yaptığınız yorum gerçeğe aykırı ve yanıltıcı olacağından, x markası haksız rekabet hükümleri çerçevesinde hakkınızda tazminat davası açabileceği gibi Savcılık’a da suç duyurusunda bulunabilecektir. Haksız rekabet sebebiyle müşterileri, mesleki itibarı, ticari faaliyetleri veya diğer ekonomik faaliyetleri zarar gören veya böyle bir tehlike ile karşılaşabilecek olan gerçek veya tüzel kişiler (şirketler, vakıflar) söz konusu şikayet hakkına sahiplerdir. Cezası ne diye soracak olursanız 2 yıla kadar hapis cezasına veya adli para cezasına hükmolunmaktadır.

Bir de son zamanlarda özellikle instagram adlı uygulama üzerinden sosyal medya fenomenlerinin işbirliği yaptığı markaların ürünlerinin tanıtımını yaparken kullandığı cümleler dikkatimi çekmektedir. Örneğin birçok kişinin ürün satın aldığı dünyaca ünlü bir markanın ürünlerinin benzerlerini yapan bir markanın ürünlerinin tanıtımı yapılırken “ X markanın aynı kazağının birebir olanının çok daha uygun fiyatlısı Y markada var alın aldırın” hatta “ ben X markadan 3 katı fiyatına aldım siz Y markadan alın aynısını” diyerek farkında olmadan X markasının adını kullanarak Y markasının satışlarını arttırırlarken, X markasını ise zarara uğratacaklarını düşünmemektedirler. Kaldı ki reklamı yapılan markanın ürününün kalitesi de X markası ile aynı olmayıp yapılan yorumlar gerçeklikten uzak ve halkı yanıltıcı olmaktadır. Bu durumda sosyal medya fenomenleri yani bir diğer adıyla “influencerlar” büyük markaların açacağı tazminat davaları ve ceza davaları ile karşı karşıya kalabileceklerdir.

Bir ticari işletme veya marka hakkında yorum, eleştiri veya reklam yaparken iki kere düşünüp, yanıltıcı, yanlış, dürüstlük kuralına ve ahlaka aykırı yazılar yazmaktan kaçınmak gerekmektedir. Aksi halde bu ticari işletmeler ve markalar sizi affetmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir