EŞİMİN BENİ ALDATTIĞINI NASIL İSPATLARIM?

EŞİMİN BENİ ALDATTIĞINI NASIL İSPATLARIM?

Eşlerin birbirlerini aldatması günümüzde ne yazık ki çok sıklıkla karşılaşılan bir durum. Genellikle aldatılan taraf kadın da olsa erkeklerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Erkekler aldatıldıklarını öğrendiklerinde eşlerini sevseler bile bu konuda tepkileri çok net olup hemen boşanma yoluna gidiyorlar. Kadınlar ise ikinci bir şansı verebiliyor.

Sadakat, evliliğin yükümlülüklerinden biridir. Evlilik birliğinin sağlıklı devam edebilmesi için eşlerin birbirine olan sadakat yükümlülüğünü yerine getiriyor olması gerekir. Taraflardan biri buna uymuyorsa boşanmanın yolu gözüktü demektir.

Bazı eşler tüm cesaretini toplayıp eşini karşısına alarak, artık onu sevmediğini, başka birini sevdiğini, bir ilişkisi olduğunu ve boşanmak istediğini söylüyor birdenbire. Devamında da içindeki bir an önce boşanma arzusuyla eşine maddi anlamda ne istiyorsa vereceğini ve anlaşmalı olarak boşanmak istediğini söylüyor. Bazı eşler gururundan, bazı eşler ise eşinden ve evliliğinden soğuduğundan anlaşmalı boşanmayı kabul ediyor.

Peki eşiniz size 3. bir kişinin varlığından hiç bahsetmezse veya inkar ederse siz aldatıldığınızı nasıl ispatlarsınız?

Eşiniz size farlı sebepler ortaya atarak boşanma davası açtıysa siz de ona karşı dava açarak eşinizin sizi aldattığını ispatlayarak tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz (nafaka, velayet gibi talepler de dahil). Ortada henüz bir boşanma davası yoksa ve siz bu davayı açmayı düşünüyorsanız o zaman dava öncesi delil toplamaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Elde ettiğiniz her delil davanızda delil olarak sayılmayabilir. Bu delillerin hukuka uygun yolla elde edilmiş deliller olması gerekmektedir. En çok sorulan soru: “dedektif tutup eşimi takip ettirip fotoğraflarını delil olarak kullanabilir miyim?” eşinizi takip ettirip fotoğraflarını çektirmek hukuka aykırı yolla elde edilmiş bir delil olacaktır ve delil olarak sayılmayacaktır çünkü eşinizin özel hayatının gizliliğini ihlal etmiş olacaksınız. Hatta eşiniz sizi bu yüzden Savcılık’a bile şikayet edebilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Eşinizin aracına ses kayıt cihazı yerleştirmek veya telefonuna bir takım programlar yükleyerek onu takip etmek de delil olarak sayılamayacak. Hem aldatılıyoruz, hem de bunları delil olarak kullanamıyoruz peki ne yapacağız diye soruyorsunuz farkındayım ama doğru ve emin adımlarla ilerlemeniz için önce yapmamanız gerekenleri belirtmek istedim.

Eşinizin sizi aldattığını boşanma davanızda tanıklar dinleterek ispatlayabilirsiniz. Ancak bu tanıkların dürüst, gerçekçi ve çelişkisiz beyanlarda bulunması gerekir. Ayrıca bilgiye dayalı değil görgüye dayalı tanıklık etmeleri gerekir. İlişkisi var diye duydum diyecek olanları değil ilişkisi var şurada şu şekilde gördüm diyenleri tanık olarak dinletmelisiniz.

Eşinizin telefonunda şifre yoksa veya siz bu şifreyi biliyorsanız ve telefonunda mesajlar, o kişiyle fotoğraflar ve arama kayıtları gördüyseniz bunların ekran görüntülerini alıp kendinize gönderin. Bir de o kişinin telefon numarasını bir kenara not alın. Mahkemeden eşinizle o kişinin telefon görüşme sıklıklarını ortaya çıkarmak için GSM operatörüne yazı yazılması talebinde bulunun. Konuşmaların içeriği hakkında bilgi gelmeyecektir ama hangi saatte ne kadar sıklıkta arama yapıldığını görebileceksiniz. Eğer eşinizin bir telefon hattı daha varsa ve o telefon numarası onun adına kayıtlı değilse GSM operatörlerine mahkeme aracılığıyla yazı yazdırarak telefonun kime ait olduğunu sordurup bir bağlantı kurabilirsiniz.

Eşiniz kredi kartı kullanıyorsa yine mahkeme aracılığıyla bankadan hesap dökümlerini ve banka hesap hareketlerini isteyebilirsiniz. Bu sayede olağan dışı bir harcama (konaklama, seyahat, pahalı bir hediye) olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Eşinizin sosyal medyada hesapları varsa bu hesaplarda fotoğraf veya yorum varsa bunları da kullanabilirsiniz. Eşinizin fotoğraf koyması düşük bir ihtimal tabi ama o fotoğraflardaki kişilerin erişime açık hesaplarından da bir şeyler bulabilme ihtimaliniz var. Eğer sizi aldattığı kişinin ismini biliyorsanız o kişinin sosyal medya hesapları erişime açıksa ve eşinizle fotoğrafı varsa onları da kullanabilirsiniz. Hatta eğer o kişiyle yüzleşmeye cesaretiniz varsa ona bir takım mesajlar atarak eşinizle olan ilişkisini itiraf da ettirebilirsiniz (tehdit ve hakaret etmeden tabi).

Hukuka uygun olarak elde edilebilecek de birçok delil var elbet. Biraz da sizin yaratıcılığınıza kalmış. Örneğin eşinin sırtındaki sivilcenin sıkılmış olduğunu gören bir kadın birçok yol deneyerek eşi tarafından aldatıldığını öğrenmiş ve boşanma davası açmış.

Eğer kafanızda evliliğiniz bittiyse evliliğinizi aldatarak değil medenice boşanarak sonlandırın. Kimsenin onuru ve gururu kırılmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir