Laz Ziya‘yı affettik!

Laz Ziya‘yı affettik!

İstanbul’a tatil için gelmişti ama öldürülüp bir dehlize atıldı. Katili Ziya Tasalı’nın cezası ise salı günü belli olacak. Karar öncesi çarpıcı açıklama ise Sarai’nin anne ve babasından geldi: Ziya’ya nefretimiz yok!  

HİLAL YILDIRIM – HABER MERKEZİ  

ABD’li Sarai Sierra fotoğraf çekmek için 7 Ocak’ta İstanbul’a geldi. Ailesi kendisinden 21 Ocak’tan itibaren haber alamayınca emniyet harekete geçti. Günler süren çalışmalar sonunda Sierra’nın cesedi 2 Şubat 2013 günü Sarayburnu’ndaki surlarda bir dehlizde bulundu. İki çocuk annesi Sierra başına aldığı darbelerle hayatını kaybetmişti. Polisin kameralardan tespit ettiği katil zanlısı ‘Laz Ziya’ lakaplı Ziya Tasalı hakkında mahkeme 9,5 aylık yargılamanın ardından Salı günü karar verecek. Davayı avukatları Ceren Şarman aracılığıyla takip eden Sierra’nın ailesi ilk kez AKŞAM‘a konuştu. Anne Betziada ve baba Dennis Jimenez kızlarının ardından yaşadıklarını anlatarak süreci değerlendirdi. 
 
TÜRK POLİSİ İYİ İŞ ÇIKARDI  

Sarai’nin katil zanlısı Tasalı’nın yakalanması için Türk yetkililerince  gerekli özen gösterildi mi? 
Türk polisi kızımızı bulma konusunda çok iyi bir iş çıkardı. Ancak davanın mahkemeye taşınması süresi uzadı. Önce Ziya Tasalı’yı sorgulamak istediler. Sonra Tasalı’nın avukatı ortadan kayboldu. Daha sonrasında ise savcı dava için yeterince hazır olmadığını söyledi. Savcının hazırlanmak için aylarca zamanı vardı ancak bir türlü  hazır olmadı.  

Türk yetkililerden sizi arayan oldu mu? 
Davaya ilişkin Türk yetkililerle ayrıca bir iletişim kurmadık. Ancak Avukat Ceren Şarman bizimle çok ilgilendi. Biz Ceren’i artık aile dostumuz olarak kabul ediyoruz.
 
DAVA NİYE BU KADAR UZADI 

9,5  aydır devam eden dava süreci? 
Kocam ve ben davanın neden bu kadar uzadığını merak ediyoruz. Katil kızımızı öldürdüğünü televizyonlarda bile söyledi. Uzamaması için daha ne gerekiyordu? 

Ziya Tasalı’nın mahkemeye ulaşan sağlık raporunda akıl sağlığının yerinde olduğu tespit edildi. 
Bir suç işlendiği zaman kullanılan ilk savunma zanlının akıl sağlının yerinde olmadığı yönünde olur. Bu davada da böyle oldu.  

BİR NEFRETİMİZ YOK! 

Ziya Tasalı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması acınızı hafifletir mi? 
Tasalı’ya verilecek ceza Türk hukukundaki en yüksek ceza olmalı. Ancak nefret beslemiyoruz. Biz kurtarıcı İsa Mesih’in bağışlayıcılığına sığınıp Ziya’yı affettik. 

Ziya Tasalı’nın ailesinden arayan oldu mu? 
Ailesi bizimle iletişime geçmedi. Ancak eğer geçselerdi Ziya’yı affettiğimizi, onların bu suçtan sorumlu olmadığını söylerdik. 

ANNELER GÜNÜ ÇOK ACIYDI

Anneler gününü nasıl geçirdiniz? 
Anneler Günü benim için çok acı geçti. Tek yapabildiğimiz Sarai’nin mezarına gidip mezar taşına güller koyabilmekten ibaret. O gün çocuğum ve torunlarım bize geliyorlar ve Anneler Günü’nü bu şekilde geçiriyoruz. Bir gün cennette Sarai’yi göreceğimizi biliyoruz. 

EŞYALARINA DOKUNMAK ÇOK ZOR  

Sarai’nin eşyalarını dağıttınız mı yoksa saklıyor musunuz? 
Sarai’nin eşyalarını ve kıyafetlerini halen saklıyoruz. Onun giydiği kıyafetlere ya da ayakkabılara dokunmak çok zor ve çok acı verici. Kokusu halen kıyafetlerinin üzerinde.   

TÜRKİYE’YE GELİRİM

Yaşadığınız olay sizi Türkiye’ye karşı nasıl etkiledi? Buraya gezmek ya da tatil yapmak için gelir misiniz? 
Türk polisi bize çok kibar davrandı. Arkadaşlarını ve aile üyelerini kaybedenlerin kurduğu bir vakıf kızımın fotoğrafını bir otobüsün her tarafına yapıştırdı. Sarai’yi bir tabuta koyup sokaklarda yürüdüler. Bu iyilikleri asla unutmayacağım. Dualarımda her zaman Türk insanı olacak.  Ben daha önce Sarai’yle Skype üzerinden görüşüyordum ve kızım bana Türkiye’deyken çektiği güzel fotoğrafları heyecanlı bir şekilde gösterdi ve anlattı. Türkiye’ye yeniden gelebilir miyim bilmiyorum. Ancak gelirsem Sarai’nin gezdiği  yerleri görmek için gelirim.

KALBİMİZ PARÇALANDI

Sarai’nin uyuşturucu kuryesi olduğu iddiaları için ne düşünüyorsunuz? 
Medya Sarai hakkında çok fazla yalan haber üretti. Çıkan haberleri her okuduğumda kalbim parçalandı. Medya bu haberleri yaparken kızım pis bir mağaradaydı. 

İKİNCİ MEKTUP YOLDA

Ziya Tasalı’nın yargılandığı İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkeme’sine daha önce 2 sayfalık mektup gönderen Jimenez Ailesi, kararın ardından ikinci bir mektup daha yazacak.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir