Avukat Ceren Şarman: “Sierra’nın Ailesinin Şikayeti Devam Ediyor”

Avukat Ceren Şarman: “Sierra’nın Ailesinin Şikayeti Devam Ediyor”

İstanbul’da öldürülen Amerikalı turist Sarai Sierra’nın ailesinin avukatı Ceren Şarman, “Ailenin şikayeti devam etmektedir ve davaya katılacaklar”…

İstanbul’da öldürülen Amerikalı turist Sarai Sierra’nın ailesinin avukatı Ceren Şarman, “Ailenin şikayeti devam etmektedir ve davaya katılacaklar” dedi.
Amerikalı turist Sarai Sierra’nın katil zanlısı “Laz Ziya” lakaplı Ziya Tasalı ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul 5.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada mahkeme zanlının olay tarihinde akıl sağının yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevkine karar verdi. Duruşma sonrası açıklama yapan Sierra’nın ailesinin avukatı Ceren Şarman, “Ziya Tasalı’nın ifadesi alındı. Bizim davaya katılma talebimiz vardı. Ancak mahkeme vekaletnamenin aslını istediği için bu aşamada talebimiz reddedildi. Fakat bir sonraki duruşmada vekaletnamenin aslını sunduktan sonra talebimiz kabul edilecek ve duruşmada ailenin gönderdiği mektuplar okunacak” dedi.
Ziya Tasalı’nın duruşmada soğukkanlı davrandığını belirten Şarman, “Daha önceki ifadelerini tekrarladı. Mahkeme bugün katılma taleplerini değerlendirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir katılma talebi vardı, o kabul edildi. Bizim katılma talebimiz ise bir sonraki duruşma kabul edilecek. Ayrıca sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığının sevki için Adli Tıp’a sevk edildi” diye konuştu.
Sierra’nın ailesinin yazdığı mektubu da değerlendiren Şarman, “Aile mektubunda öncelikle sanığı dini inançları doğrultusunda bağışladıklarını belirtmişti. Ama bu bağışlama sanığı affettikleri ve şikayetlerini geri aldıkları anlamına kesinlikle gelmemektedir. Ailenin şikayeti devam etmektedir ve davaya katılacaklardır. Aileyle henüz görüşülmedi” şeklinde konuştu.
Duruşmada müdahillik talebinde bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına açıklama yapan Avukat Gökçesu Özgül ise “Dernek olarak müdahillik talebinde bulunduk. Hakim bu duruşmada kabul etmedi. Müdahillik talep ediyoruz, bu davalara katılmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye’de ortalama 5 kadın öldürülüyor. Bu sayılar bu kadar fazlayken bu cinayetlerin önüne başka türlü geçemeyeceğiz. Artık hukuk ve yargı sistemi kadın cinayetlerinin toplumsal bir sorun olduğunu, adli bir mesele olmaktan çıktığını ve bu konuyla ilgilenen kadın örgütlerinin bu konuya katkı sağlamalarının gerekliliğini kabul etmek zorundadırlar. Ama erkek egemen yargı bu şekilde devam ettiği müddetçe, bize engel olmaya devam ettiği müddetçe biz yeterince katkı sağlayamıyor olacağız” şeklinde konuştu.
“Ben sanığın hiç pişman olduğuna dair bir şey gözlemlemedim” diyen Özgül, “Ne yaptığının da bilincinde. Söylemlerinin de bilincinde. ‘İlk hareket ondan geldi, ben o yüzden onu öldürmek zorunda kaldım’ demeye getiren bir yola girmiş durumda. Ben akli dengesinin yerinde olmadığını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir