YÜREĞİ KOCAMAN BİR GENÇ SAYESİNDE BİR KADIN CİNAYETİ ÖNLENDİ

YÜREĞİ KOCAMAN BİR GENÇ SAYESİNDE BİR KADIN CİNAYETİ ÖNLENDİ

Kaçınız sokakta bir kadın sevgilisi ya da eşi tarafından darp edilirken olaya müdahale eder? Herkes kendi kendine sorsun bu soruyu. Birçoğunuz karışırsam olay benim üstüme kalır ya da yaralanırım korkusuyla kadınların gözler önünde öldürülmesine seyirci kalıyor. Ama dün Konya’da yaşanan bir darp olayında, 20 yaşında bir genç, Kadir, korkusuzca sevgilisi tarafından öldüresiye dövülen Ayşe’yi kurtardı. Kadir her şeyi göze aldı ve genç yaşına rağmen kocaman yüreğini ortaya koyarak yaşanacak bir kadın cinayetinin önüne geçti. Helal olsun!

            Kadir o adamı öldürdüğü için tutuklandı peki şimdi ne olacak? Aslında Kadir’in amacı adamı öldürmek değildi elbette. Sadece olaya müdahale ederek Ayşe’yi kurtarmak istemişti. Ama öyle bir boğuşma oldu ki o sırada kendini ve Ayşe’yi korumak için bıçağını çıkaran Kadir bıçağı nereye sapladığını bilemedi. Ardından da hayatında hiçbir suça karışmamış olan her genç gibi korkup kaçtı. Kadir’in burada yaptığı kendisine ve Ayşe’ye karşı yapılan haksız saldırıya karşı o anki durum ve imkanlarla saldırı ile orantılı bir şekilde belki de olabilecek bir cinayeti engellemekti. Peki mahkeme heyeti olayda bıçak kullanılmasını orantılı bulacak mı yoksa haksız tahrik indirimi mi uygulayacak sadece? Benim kanaatim zaten Ayşe’nin öldüresiye dövülmesi bıçakla yaralamayla eş değerdir. Kaldı ki Kadir’in buradaki amacı adamı öldürmek değil darp olayına engel olmaktır. Bu durumda Kadir hakkında meşru müdafaa nedeniyle beraat kararı verilmesi gerekmektedir.

 Şimdi kafalardaki bir diğer soru işareti de gözümüzün önündeki bir olaya seyirci kalmayıp müdahale edersek tutuklanacağız mı sorusudur. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki her olay kendi içinde farklılıklar gösterir. Belki Kadir’in bıçak darbesinde adam ölmeyedebilirdi. Bir olayla karşılaştığımızda önce vicdanımızla düşünmeliyiz. Eğer imkanımız varsa etraftan da yardım isteyerek gözümüzün önünde kurtarılmayı bekleyen kadınların yardım çığlığına kulak vermeliyiz. Etrafımızda kurtarılmayı bekleyen o kadar çok kadın var ki ne yazık ki devletin koruması yetersiz kalıyor. Bu noktada biz de elimizi taşın altına ve vicdanımıza koymalıyız. Korkmayın bu ülkede meşru müdafaa hükümleri de var adalet de var. Yeter ki vicdanlar ölmesin. Kadınlar ölmesin. Annesi öldürülen çocuklar ağlamasın. Çünkü kadınların eksik olduğu bir toplumda birçok şey eksik kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir